Generačná výmena v rodinných firmách

Nástupníctvo v rodinných firmách, resp. generačná výmena je téma, ktorú na Slovensku v súčasnosti rieši významný počet majiteľov firiem. Ide o generáciu majiteľov, ktorí založili svoje firmy v deväťdesiatych rokoch, resp. na prelome milénia. Dnes nastáva okamih, keď z rôznych dôvodov (vek, zdravie, nové projekty, zmena životných priorít, atď.) zvažujú ako naložiť s firmou, ktorú za tie roky vybudovali. Prirodzene sa ponúkajú dve možnosti ako zachovať kontinuitu v podnikaní:

A) Predaj firmy

V prípade, ak sú majitelia firmy dvaja alebo viacerí, je možnosť predať podiel vo firme práve im. Ďalšou možnosťou je zorganizovať predajný tender a predať firmu investorovi. Oba spôsoby riešenia nástupníctva vo firme umožňuje majiteľovi monetizovať doterajšie úspechy firmy a peniaze použiť pre seba, rodinu, deti, a prípadne na iné projekty. Predaj firmy sa tak stáva jednou z častých možností riešenia nástupníctva vo firme.

B) Generačná výmena vo firme

V prípade ak majiteľ firmy alebo majitelia firiem majú deti alebo rodinných príslušníkov, ktorí majú záujem prebrať a viesť firmu, potom je nástupníctvo vo firme prirodzená alternatíva. Takáto generačná výmena vo firme však obnáša viacero úskalí a o nich je potrebné hovoriť.

Na začiatok si treba položiť zopár otázok:

Ste rodinná firma? Podieľa sa vaša rodina na strategickom alebo operatívnom riadení firmy?

Dôverujete mladej generácii, že bude schopná pokračovať v riadení rodinnej firmy?

Má vaše dieťa/deti záujem a motiváciu riadiť vašu firmu?

Má vaše dieťa/deti predpoklady na riadenie rodinného podniku?

Ak ste na tieto otázky odpovedali kladne, má vaša firma základné predpoklady aby ste sa začali zaoberať tým ako zabezpečiť generačnú výmenu vo firme, tak aby všetko prebehlo hladko a plynulo. Plánovanie nástupníctva vo firme samozrejme zaberie istý čas, ale je prevenciou potenciálnych problémov v budúcnosti. Proces generačnej výmeny tak môžeme rozdeliť do nasledujúcich fáz:

  • Príprava generačnej výmeny (plánovanie a nastavovanie zmien)
  • Realizácia generačnej výmeny (realizácia zmien)

Príprava generačnej výmeny

Vo fáze prípravy nástupníctva vo firme je veľmi dôležitá komunikácia a diskusia o všetkých aspektoch. Je potrebné prebrať všetky scenáre generačnej výmeny, ktoré môžu nastať v blízkej aj vzdialenejšej budúcnosti. Je potrebné brať do úvahy napríklad:

  • záujem investorov a za akých okolností bude možné firmu predať,
  • ako riešiť komunikačné problémy medzi rodinným príslušníkmi,
  • ako bude prebiehať rozhodovanie,
  • ako riešiť krízové riadenie firmy,
  • ako riešiť prípadné vysporiadanie medzi rodinnými príslušníkmi,
  • ako riešiť generačnú výmenu medzi druhou a treťou generáciou, atď.

Ak už došlo k dohode na všetkých aspektoch generačnej výmeny vo firme, je vhodné tieto pravidlá spísať do manuálu, ktorým sa budú riadiť rodinní príslušníci zainteresovaní na riadení rodinnej firmy a ustanoviť orgány ako rodinná, či správna rada a pravidlá hlasovania. V prípade potreby je vhodné si k tomu najať konzultanta, ktorý pomôže tieto pravidlá nastaviť ako nezávislá osoba. Je potrebné si uvedomiť, že podľa často citovaného výskumu len 70% firiem prežije ako nezávislá rodinná firmy prechod medzi prvou a druhou generáciou, 12% medzi druhou a treťou generáciou, a len 3% prežije prechod k štvrtej a ďalším generáciám. Naviac v slovenských podmienkach neexistuje špecifická legislatíva (napr. zverenecké fondy, a pod.) pre rodinné firmy, ktorá by pomáhala generačnej výmene vo firmách a právne dokumenty riešiace nástupníctvo vo firme, je potrebné tvoriť kreatívne využívajúc iné legislatívne inštrumenty. Práve preto, dobre nastavené pravidlá generačnej výmeny môžu pomôcť udržať podnik v rodinných rukách.

Realizácia generačnej výmeny

Ďalšia, realizačná fáza generačnej výmeny vo firme, okrem právnych a technických aspektov zmeny majetkovej štruktúry firmy, obnáša aj postupné odovzdávanie agendy novej rodinnej generácii. Okrem denného manažovania ide aj o odovzdanie formálnych a neformálnych kontaktov a väzieb s obchodnými partnermi. Dôležitú úlohu v tomto procese zohráva koučing, mentoring pôvodného majiteľa firmy, prípadne aj najatého poradcu, ktorý napr. pomôže aj s riadením u zmien (change management) vo firme, inováciami a pod.. často práve tieto zmeny, nový pohľad na podnikanie a nový vietor vo firme pomáha udržiavať konkurencieschopnosť aj po generačnej výmene. Firma tak po vyriešená nástupníctva môže byť pripravená na ďalšie výzvy.

×

+421 910 703 333

  • icon
  • icon