Due diligence v podnikaní: Čo to presne je?

Due diligence je pojem, ktorý sa často skloňuje v prípade dôležitých a strategických obchodných transakcií a investičných rozhodnutí ako napríklad: predaj firmy, uzatváranie dlhodobých partnerstiev, joint venture a pod. Pre zjednodušenie budeme v nasledujúcom texte predpokladať, že ide o predaj firmy resp. o kúpu firmy.

Slovenský preklad due diligence

Slovné spojenie Due diligence má pôvod v americkom právnom poriadku a v doslovnom preklade znamená „náležitá pozornosť“, ktorú je potrebné venovať transakcii alebo subjektu.

Due diligenceDue diligence vs. audit: V čom je rozdiel?

Často sa pre previerku, teda due diligence nesprávne používa aj pojem audit. Tento pojem je však vymedzený pre iný typ úkonu. Hlavnými rozdielmi medzi auditom a due diligence sú:
  • audit je štatutárna povinnosť vyplývajúca z legislatívy a due diligence je dobrovoľný úkon subjektu, ktorý robí investičné rozhodnutie,
  • audit sa zameriava viac na preverenie podkladových informácií a súlad s legislatívnymi požiadavkami, pričom due diligence je viac zamerané na získanie a spracovanie informácií, ich analýzu a vyhodnotenie informácií pre investičné rozhodnutie, napr. kúpu firmy, a pod.,
  • audit sa zameriava na minulosť a prítomnosť preverovaného subjektu, pričom due diligence sa zameriava na udržateľnú budúcnosť firmy a riziká v nadväznosti na jej históriu.
Ako už bolo spomenuté, z pohľadu účelu má due diligence za úlohu spoznať predmet transakcie, odhadnúť budúci vývoj a riziká a v neposlednom rade stanoviť objektívnu cenu.

Delenie due diligence podľa zamerania

Z pohľadu zamerania due diligence a oblasti na ktorú sa zameriava môžeme hovoriť o:

  • Finančná due diligence – zameriava sa na finančné aspekty transakcie a stanovenie podkladových informácií pre výpočet kúpnej ceny. Niekedy zahŕňa aj daňovú due diligence.
  • Daňová due diligence – zameriava sa špecificky na daňové aspekty transakcie a riziká vyplývajúce z predošlých daňových povinností,
  • Právna due diligence – predmetom je komplexné právne posúdenie transakcie a preverovaného subjektu,
  • Technická due diligence – používa sa napr. na preverenie technickej uskutočniteľnosti projektu, amortizácie technického vybavenia a potreby ďalších investícií,
  • IT due diligence – využíva sa v prípadoch, ak je predmetom transakcie IT firma alebo robustný IT systém
  • Personálna due diligence – využíva sa v prípadoch, ak je predmetom transakcie najmä ľudský kapitál a ľudský potenciál (napr. predaj IT firmy, média a pod.)
  • Ekologická due diligence – zameriava sa na zistenie ekologických záťaží, kontaminácie, porušenie environmentálnych predpisov a pod.,
  • Iné špecifické typy due dligence (napr. bezpečnostná due diligence a pod.). V niektorých prípadoch due diligence môže prebiehať aj priebežne, teda nie jednorázovo, vtedy hovoríme o tzv. “ongoing due diligence”.

Pri najbežnejších transakciách, ako predaj firmy, sa primárne zvyknú využívať finančná due diligence a právna due diligence. Ostatné typy previerok sa využívajú, ak sú s danou oblasťou spojené možné riziká alebo sú tieto oblasti charakteristické pre predávanú firmu. Na nasledujúcich riadkoch si povieme viac o najčastejších typoch due diligence a to o finančnom a právnom.

Finančná due diligence

Finančné due diligence je zamerané na hĺbkové preskúmanie stavu financií a účtovníctva cieľovej spoločnosti, ktorá zahŕňa posúdenie finančnej kondície, kontrolu korektnosti účtovníctva vzhľadom k legislatíve, aj identifikáciu a vyhodnotenie možných rizík, ktoré môžu ovplyvniť hodnotu cieľovej spoločnosti. Finančné due diligence sa zameriava hlavne na:

Analýza trhu a produktu

Vyhodnocujú sa trhové trendy v danom segmente, potenciál trhu, substitučné produkty, konkurencia a bariéry vstupu.

Due diligence dodávateľov a odberateľov

Zameriava sa na koncentráciu a stabilitu odberateľov, vyhodnocuje sa riziko závislosti na malom množstve veľkých odberateľov. Analyzujú sa zmluvy s hlavnými odberateľmi. Rovnako tak sú analyzovaní aj kľúčoví dodávatelia. Zvlášť sa v tejto časti due diligence posudzujú aj vzťahy so spriaznenými osobami a riziká z nich vyplývajúce.

Analýza prevádzkových nákladov a výnosov

Posudzujú sa trendy v tržbách v nadväznosti na vývoj trhu, sezónnosť, spôsob stanovenia cien, zmeny v predajných mixoch a pod.. Na strane nákladov sa analyzuje ich štruktúra a udržateľnosť, či sú jednorazové alebo sa opakujú.

Analýza osobných nákladov

(Niekedy ako osobitná personálna due diligence) – analyzuje sa priemerná nákladovosť na zamestnanca, politika odmeňovania a motivácia zamestnancov na výsledkoch spoločnosti, identifikujú sa kľúčoví zamestnanci, miera fluktuácie, analyzujú sa potenciálne budúce záväzky súvisiace s odmeňovaním, a v neposlednom rade sa skúma aj kolektívna zmluva a jej možné finančné dopady.

Analýza ziskovosti, marže a EBITDA

analyzuje sa udržateľnosť marží, rozbor ukazovateľa EBITDA a jeho úprava na normalizovanú úroveň, teda očistenie o jednorazové resp. mimoriadne vplyvy. Pripravuje sa tzv. EBITDA bridge, kde sa hodnotí prínos jednotlivých položiek na jej tvorbe.

Analýza dlhodobého majetku

V tejto oblasti sa due diligence snaží o zhodnotenie odpisovej a oceňovacie politiky jednotlivých zložiek majetku, vekovej štruktúry majetku, prípadných nevyhnutných obnovovacích investícií alebo investícií do nového majetku, rovnako sa zameriava na neprevádzkový majetok a jeho trhové ocenenie, na nepoužívaný majetok a jeho možné vyradenie. Ďalej je pozornosť venovaná položkám ako goodwillu, dlhodobému finančnému majetku a lízingu.

Analýza pracovného kapitálu

Pracovný kapitál je z pohľadu due diligence potrebné preveriť najmä z dôvodu analýzy vekovej štruktúry pohľadávok, záväzkov a zásob, vyhodnotiť opravné položky k pohľadávkam a zásobám, analyzovať obratkovosť záväzkov, zásob a pohľadávok, korektnosť ocenenia zásob, identifikovať množstvo nadbytočných či starých zásob.

Analýza financovania

V rámci due diligence dochádza tiež k analýze úverov a pôžičiek, posudzujú sa náklady na financovanie a splátkové kalendáre. Preveruje sa tvorba rezerv, vrátane ich použitia a rozpúšťanie. Analyzuje sa cash flow spoločnosti, jej likvidita a platobná schopnosť. Zreteľ sa berie aj na schopnosť podniku vyplácať dividendy. Posudzujú sa tiež mimosúvahové záväzky spoločnosti ako napr. zmenky a vystavené garancie v prospech tretíc strán.

Zhodnotenie spoľahlivosti kalkulácií a rozpočtov

Pri analýze finančných ukazovateľov sa spätne vyhodnocujú historické finančné plány a rozpočty a spoľahlivosť plánovania.

Preverenie správnosti účtovných postupov a zásad

V rámci finančného due diligence sa zvyčajne preveruje aj zásada bilančnej kontinuity, stálosti zásad a metód, zákaz kompenzácie, akruálny princíp, zásada opatrnosti, nepretržitosť pokračovania v činnosti, verný a pravdivý obraz účtovníctva a pod.

Daňová Due diligence

Malo by upozorniť na potenciálne daňové riziká, týkajúce sa napr. transferových cien v rámci skupiny podnikov, nastavenej daňovej politiky, možných dopadov daňových kontrol. Zaoberá sa tiež uplatnením daňových strát a daňovou štruktúrou transakcie resp. predaja firmy.

Právna due diligence

Úlohou právneho due diligence je identifikovať potenciálne právne riziká (napr. s finančným alebo trestnoprávnym dopadom) pri realizácii transakcie a minimalizovať riziko prípadných právnych sporov do budúcnosti. V rámci právneho due diligence sa zvyčajne preverujú tieto oblasti:

Due diligence korporátnej agendy

Posúdenie zakladateľských dokumentov a právneho stavu spoločnosti a súladu s legislatívou, analýza štruktúry vlastníkov (reálny vlastníci a de iure vlastníci), zmluvy o výkone funkcie, predkupné práva na akcie a prednostné práva na obchodné podiely, záložné práva na akcie a obchodné podiely, spoločnosť v kríze.

Due diligence uzavretých zmlúv a dohôd

Kontrola všetkých zmlúv, v rámci ktorých firma vystupuje ako zmluvná strana vrátane podmienok týchto zmlúv, nevýhodných a neobvyklých ustanovení, plnení, ktoré nie sú dohodnuté za bežnú trhovú cenu a možností ukončenia takýchto vzťahov; prehľad a kontrola zmlúv so spriaznenými subjektmi (majetkovo, personálne atď.).

Due diligence financovania

Kontrola všetkých zmlúv o financovaní a úverových vzťahov - súhlasy bánk a iných veriteľov so zmenou štruktúry vlastníkov, prípady neplnenia – default, predčasná splatnosť úverov atď., Iné typy financovania ako napr. leasing, kontrola vystavených garancií, cudzích a vlastných zmeniek, na základe ktorých by spoločnosti mohli vzniknúť záväzky. Analýza poistných zmlúv, poistné udalosti a poistné plnenia.

Sporová agenda

Prehľad a zhodnotenie prebiehajúcich alebo hroziacich súdnych, rozhodcovských a správnych konaní z hľadiska možného dopadu na záujmy investora.

Due diligence pracovnoprávnych vzťahov

Kontrola pracovných zmlúv a dohôd, systému odmeňovania, interných pracovných predpisov a iných právnych noriem.

Due diligence duševného vlastníctva

Ochranné známky, patenty, dizajny, zamestnanecké autorské dielo, obchodné meno, licencie, informačné technológie, know- how, obchodné tajomstvo.

Ostatné

Kontrola licencií, povolení, oprávnení a certifikátov v oblasti činnosti preverovaného subjektu a s tým súvisiaca previerka potenciálnych porušení právnych predpisov.

Radi vám pomôžeme s due diligence, predajom firmy a s vašim podnikaním

Ak ste sa rozhodli predať svoju firmu, veríme že uvedené informácie boli pre vás užitočné. Želáme vám veľa úspechov pri transakcii a v ďalšom podnikaní. V prípade záujmu vám s predajom firmy, alebo kúpou firmy radi pomôžeme. Ozvite sa nám a radi pre vás pripravíme zaujímavú a férovú cenovú ponuku.

×

+421 910 703 333

  • icon
  • icon