Čo sa stane potom, ako predáte vašu firmu?

1
Predaj firmy môže byť často náročným procesom. Okrem vyčerpávajúcich právnych a finančných postupov je tu často veľmi silný aspekt emócií. Po rokoch sa totiž firma stala doslova súčasťou života mnohých podnikateľov a je náročné sa jej vzdať.
 

Na Slovensku je čoraz viac úspešných ľudí, ktorí vybudovali svoje firmy a časom ich predali. Mnoho z nich sa takto posunulo o krok ďalej v živote, prípadne šli do dôchodku alebo začali podnikať či pracovať v inej sfére. Hoci je aj u nás niekoľko takýchto úspešných príbehov, zašli pre inšpiráciu o krok ďalej.

V Amerike má predaj firiem už dlhoročnú históriu. Predaj spoločnosti je tam úplne normálnou súčasťou života, s ktorou, viac menej, ľudia rátajú. Aj tak však dokázal zamávať s nejedným skúseným človekom. O tom, ako sa s týmto procesom vysporadúvajú za Atlantikom sme našli veľmi dobrý článok na médiu Inc.com. Jeho voľný preklad s poznámkami vám teraz exkluzívne prinášame na našom blogu:

Čo sa stane potom, ako predáte firmu? To, čo povedali títo zakladatelia, vás môže prekvapiť.

Predaj vašej firmy je sľubnou východiskovou stratégiou. Treba sa však pripraviť na to, že určite nie je bezproblémový, a to ako finančne, tak ani emocionálne. Teraz sa môžete inšpirovať od tých, ktorí si predajom firmy už prešli.

Predaj firmy sa môže zdať ako splnený podnikateľský sen. Podľa posledných prieskumov zameraných na majiteľov malých biznisov, ktorí svoju firmu predali sa redaktorka Marla Tabaka vybrala zistiť, ako sa bývalým majiteľom darí v období po predaji. Zo svojich poznámok vytvorila článok s užitočnými radami a bodmi.

2
 

Vyhraďte si čas pre trúchlenie

Áno, čítate správne, budete trúchliť. Predaj vášho biznisu je niečo ako dať svoje dieťa na adopciu a žiť v jednom dome s budúcimi rodičmi. Je to ťažké. Po predaji už nad ničím nemáte kontrolu a v niektorých prípadoch vám vaši zamestnanci už ani nehlásia, čo sa deje. Môžete mať pocit, že ste urobili obrovský krok vzad. Toto, spolu s oľutovaním zmluvných podmienok a nového postavenia vo vnútri vašej bývalej firmy, môže niektorých majiteľov biznisu priviesť k myšlienke, či urobili správne rozhodnutie. Trúchlenie je hojenie, je to normálne a aj zdravé.

Poznámka: Aby ste zmluvné podmienky predaja vašej firmy nemuseli ľutovať, odporúčame venovať dostatok času právnej a finančnej due diligence.

Oddychujte a žite svoje sny

V čase, keď sa predaj ukončí je mnoho podnikateľov už krajne vyčerpaných. Po predaji vašej spoločnosti však budete mať konečne dostatok a času a tiež peňazí na to, aby ste si dopriali zaslúženú prestávku a vydali sa za svojimi snami. Keď sa aj po predaji rozhodnete zostať súčasťou firmy, zahrňte do svojej predajnej doložky to, že si dáte dlhú prestávku, pokojne aj niekoľko mesiacov po predaji. Urobte to, po čom ste vždy túžili. Napríklad sa vyberte na vysnívanú dovolenku okolo sveta, venujte čas rodine, skúste športy, na ktoré ste predtým nemali dostatok času alebo napíšte knihu, o ktorej ste snívali. Vyhnite sa pokušeniu skočiť hneď na ďalšiu veľkú vec akou je riadenie spoločnosti, či dokonca budovanie novej firmy.

3
 

“Pracujeme s niekoľkými autormi, ktorí sa rozhodli opustiť svoju firmu a teraz nasledujú svoj životný sen, a to napísať knihu,” povedal JT McCormick, Prezident a CEO Book in a Box. Toto vydavateľstvo je špecifické tým, že využíva technológie a tím spisovateľov, ktorí pomáhajú meniť nápady na knihy za menej ako 50 hodín. “Okrem toho, že dosiahnu svoj životný sen, veľa našich klientov považovalo tento proces za terapiu,” hovorí McCormick. “Dáva im to šancu reflexie a možnosť zdieľať svoje nápady a vedomosti a taktiež ich to zapája do procesu, ktorý eliminuje ich potrebu skočiť hneď na niečo nové.”

Poznámka: Aj takto strávený čas môže byť veľkým poučením ako sa v budúcnosti vyhnúť tým istým chybám a pomôže vám získať nadhľad.

Jednoducho povedzte nie

Podnikatelia tvoria, to je to, čo robíme. Nie je to ovládač, ktorý môžeme jednoducho vypnúť, je to súčasťou DNA. Len to, že ste opustili svoj biznis ešte neznamená, že vaša túžba tvoriť a byť vo vedení zmizla. Treba sa pripraviť na to, že ak si doprajete dostatok oddychu a času na premýšľanie táto túžba bude ešte silnejšia. Mali by ste sa pripraviť na to, že po odpredaji firmy vás budú ľudia doslova obletovať s rôznymi novými príležitosťami a návrhmi partnerstva. Taktiež vám možno ponúknu lukratívne miesta na riadiacich postoch v iných väčších firmách alebo dostanete iné, veľmi lukratívne obchodné návrhy.

4

Spoluzakladateľ spoločnosti Moonshot Capital, investičnej spoločnosti, ktorá sa špecializovala na investície do rozvíjajúcich sa firiem povedal: “Moja rada je, aby ste si urobili dostatok času na váš ďalší krok po predaji.” Toto tvrdenie doplnil slovami: ,,Po odchode z RideScout, vedel som, že chcem pracovať s firmami, ktoré majú potenciál zmeniť svet. Tým, že som bol vyberavý ohľadom mojich ďalších krokov, bol som schopný obrátiť svoju vášeň pre tieto firmy k vytvoreniu fondu, ktorý už investoval do firiem ako sú Slack, Bitium, Harvest.ai, Fair a ID.me. Objavilo sa toľko príležitostí, pri ktorých som musel byť veľmi vyberavý, aby som vedel, kde povedať áno.‘‘

Poznámka: Nemajte strach z toho, že vám niečo ujde a buďte náročný. Doprajte si čas a teraz, po predaji už z pohľadu investora a skúsenejšieho podnikateľa, vyhodnoťte čo naozaj stojí za vašu energiu a čo je iba chvíľkové nadšenie z nového nápadu.

Investujte opatrne

Je prirodzené, že po predaji firmy máte k dispozícii naozaj slušný kapitál, ktorý môžete investovať. Predtým, ako sa rozhodnete pre veľkú investíciu, uistite sa, že máte naozaj dobrý plán.

“Kľúčom je zachovanie kapitálu a vytváranie zisku,” hovorí Yuen Yung. CEO Casoro Capital, súkromnej kapitálovej firmy, ktorá sa špecializuje vo vytváraní investícií tvoriacich nehnuteľnostný zisk. “S tým, že som sám predal firmu a slúžil ako prezident pobočky globálnej siete Entrepreneurs Organization videl som mnoho odchodov podnikateľov počas tých rokov. Tí, ktorí sa zamerali na náhradu ich príjmu investíciami, ktoré vyplácali pravidelné dividendy bez toho, aby siahali do ich počiatočného vkladu, využili svoj kapitál získaný predajom firmy na vytvorenie dlhodobého stroju na peniaze.”

Poznámka: Hoci sa môže zdať, že podobné možnosti na Slovensku nemáme, opak je pravdou. Sofistikované investičné schémy sú čoraz bežnejším riešením majetných ľudí, ktorí majú záujem o tvorbu investičných portfólií.

Ak sa rozhodnete investovať svoje peniaze do nových projektov, startupov, alebo perspektívnych firiem, vieme Vás priebežne informovať o aktuálnych investičných príležitostiach na základe Vami definovaných kritérií, prípadne pre Vás aktívne vyhľadávať takéto investičné príležitosti.

5

Dávajte

Po predaji firmy sa mnoho podnikateľov dostane do pozície, kedy majú dostatok kapitálu na to, aby už nemuseli aktívne pracovať a ich náklady na život pokrýva pasívny príjem. V tomto prípade takíto podnikatelia využívajú svoj čas tak, aby opäť objavili svoje časom stratené vášne. Okrem toho v mnohých prípadoch túžia aj po odovzdaní svojich skúseností. V takých prípadoch slúžia ako poradcovia, mentori, dobrovoľníci.

“Keď som predal svoju firmu spoločnosti Caliber Corporate Advisors, strávil som dva mesiace prežívaním svojho sna – vychovával som svoje dieťa na cestách po svete v Nicarague a Costa Rice,‘‘ hovorí Joy Schoffler, zakladateľ PR firmy zameranej na FinTech – Leverage PR. “Bolo to naozaj úžasné mať čas niečo si prečítať, veslovať na paddleboarde alebo proste len tak byť.”

“Teraz, keď som doma a späť v hre, na všetko sa pozerám v novom svetle. Vďaka odpredaju firmy a dobrej zmluve, naďalej pôsobím ako senior poradca v Leverage PR a v poradcovských radách ďalších firiem. Mal som však aj šancu pôsobiť ako poradca vo firmách, pre ktoré som mal roky vášeň a to: Wealth Migrate a The Experience Firm. Vďaka dostatku času a peňazí som sa mohol venovať tomu, v čo som naozaj veril a to bolo naozaj skvelou časťou mojej kariéry,‘‘ dodáva Schoffler.

Poznámka: Vedieť spomaliť je zručnosťou, ktorú sa musí podnikateľ naučiť. Sú však okolnosti, za ktorých sa to naozaj oplatí, pretože práve nadhľad a čas vás môže dostať k ešte väčším výzvam a novým možnostiam.
 

Zdroj: https://www.inc.com/marla-tabaka/what-happens-after-you-sell-your-company-what-these-founders-say-may-surprise-you.html

 
×

+421 910 703 333

  • icon
  • icon